Svolení poškozeného je jedna z okolnosti vylučující protiprávnost trestných činů, a najdeme ji v § 30 trestního zákona (zák. č.40/2009 Sb.)

Svolení poškozeného je publikováno v tomto znění:

(1) Trestný čin nespáchá, kdo jedná na základě svolení osoby, jejíž zájmy, o nichž tato osoba může bez omezení oprávněně rozhodovat, jsou činem dotčeny.

(2) Svolení podle odstavce 1 musí být dáno předem nebo současně s jednáním osoby páchající čin jinak trestný, dobrovolně, určitě, vážně a srozumitelně; je-li takové svolení dáno až po spáchání činu, je pachatel beztrestný, mohl-li důvodně předpokládat, že osoba uvedená v odstavci 1 by tento souhlas jinak udělila vzhledem k okolnostem případu a svým poměrům.

(3) S výjimkou případů svolení k lékařským zákrokům, které jsou v době činu v souladu s právním řádem a poznatky lékařské vědy a praxe, nelze za svolení podle odstavce 1 považovat souhlas k ublížení na zdraví nebo usmrcení.

 

Podmínky pro tuto okolnost vylučující protiprávnost tedy jsou:

  1. Nepůjde o trestný čin, pokud budete jednat na základě svolení osoby, která může o věcech, které jsou tímto jednáním dotčeny oprávněně rozhodovat – např. jsou v jejím vlastnictví.
  2. Svolení k poškození musí být dáno předem nebo současně a to dobrovolně, určitě (věc, která má být dotčena musí být dostatečně určena). Požadavek musí být vznesen srozumitelně.
  3. Pokud není možné svolení od poškozeného získat předem nebo současně, musí se předpokládat, že by osoba jinak vzhledem k okolnostem případu a svým poměrům tento souhlas udělila.
  4. Nelze svolení poškozeného obdržet, pokud se jedná o souhlas k ublížení na zdraví nebo usmrcení.

 

Rychlé vyhledávání !

HLEDÁTE KONKRÉTNÍ ZÁLEŽITOST ?

Pro nejrychlejší orientaci na stránkách využijte RYCHLÉ VYHLEDÁVÁNÍ!

Nejnovější videopřednáška!

Základy práva - Ústava (Video přednáška) (www.proObcany.cz - www.kurzyobrany.cz)

OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ A INFORMACÍ (www.proObcany.cz - www.kurzyobrany.cz)

Partnerské projekty!

  

Kde nás najdete / Kontakt

KORESPONDENČNÍ ADRESA

PRO PODPORU ČESKÉ STÁTNOSTI o.p.s.
Tyršova 609 Milovice 289 24

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

web: www.proObcany.cz / www.proPravo.eu

Napsat nám můžete i na FB