V novém občanském zákoníku (zákon č. 89/2009 Sb., dále jen NOZ) který je právně účinný od 1. 1. 2014, jsou povinnosti manželů v manželství vyjádřeny od § 687 NOZ.

Prvotní podmínkou nadále zůstává, že oba manželé mají rovné povinnosti a rovná práva.

Dále jsou si manželé navzájem povinni úctou, jsou povinni žít spolu, být si věrni, vzájemně respektovat svou důstojnost, podporovat se, udržovat rodinné společenství, vytvářet zdravé rodinné prostředí a společně pečovat o děti. Novinkou ale je § 688, kdy manžel (pod tímto pojmem hledejme manžel i manželka) má právo na to, aby mu druhý manžel sdělil údaje o svých příjmech a stavu svého jmění, jakož i o svých stávajících i uvažovaných pracovních, studijních a podobných činnostech. Důležité je, že manželé jsou povinni při rozhodování o svých pracovních, studijních a podobných činností brát zřetel na zájem rodiny, druhého manžela a nezletilého dítěte, popřípadě dalších členů rodiny.

Důležité je také ustanovení § 690 NOZ které nám říká:

„Každý z manželů přispívá na potřeby života rodiny a potřeby rodinné domácnosti podle svých osobních a majetkových poměrů, schopností a možností tak, aby životní úroveň všech členů rodiny byla zásadně srovnatelná. Poskytování majetkových plnění má stejnývýznam jako osobní péče o rodinu a její členy.“

Z výše uvedeného nám tedy vyplývá, že:

  • Manželé jsou si rovni a mají stejná práva a povinnosti v manželství
  • Manželé se musí vzájemně informovat o svých příjmech stavu svého jmění, stejně tak jako o plánovaných změnách v práci nebo studiu, které by změnily finanční situaci
  • Manželé žijí ve společné domácnosti, jsou si věrni a vzájemně se respektují
  • Každý z manželů je povinen přispívat na potřeby života rodiny.

 

 

 

 

 

Rychlé vyhledávání !

HLEDÁTE KONKRÉTNÍ ZÁLEŽITOST ?

Pro nejrychlejší orientaci na stránkách využijte RYCHLÉ VYHLEDÁVÁNÍ!

Nejnovější videopřednáška!

Základy práva - Ústava (Video přednáška) (www.proObcany.cz - www.kurzyobrany.cz)

OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ A INFORMACÍ (www.proObcany.cz - www.kurzyobrany.cz)

Partnerské projekty!

  

Kde nás najdete / Kontakt

KORESPONDENČNÍ ADRESA

PRO PODPORU ČESKÉ STÁTNOSTI o.p.s.
Tyršova 609 Milovice 289 24

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

web: www.proObcany.cz / www.proPravo.eu

Napsat nám můžete i na FB