V novém občanském zákoníku (zákon č. 89/2009 Sb., dále jen NOZ) který je právně účinný od 1. 1. 2014, je manželství upraveno od § 656 NOZ.

Manželství tedy vzniká svobodným a úplným souhlasným projevem vůle muže a ženy, kteří hodlají vstoupit do manželství, že spolu vstupují do manželství. Obřad, při kterém dojde k souhlasným projevům, nazýváme obřadem Sňatečným. Tento obřad by měl být obřadem veřejným a pokud možno slavnostním. K uzavření manželství je zapotřebí dvou svědků.

Existují dvě formy uzavření manželství, a to forma občanská a forma církevní. 

Občanský sňatek je souhlasným projevem vůle obou stran a to osobně před orgánem veřejné moci, který provádí sňatečný obřad v přítomnosti matrikáře.

Církevní sňatek je souhlasným projevem vůle obou stran a to osobně před orgánem církve nebo náboženské společnosti oprávněné k tomu podle jiného právního předpisu.

„Manželství se uzavírá tak, že osoba jednající za orgán veřejné moci, anebo osoba, která jedná za orgán oprávněné církve, položí snoubencům jako oddávající otázku, zda spolu chtějí vstoupit do manželství; kladnou odpovědí obou snoubenců vznikne manželství. Manželství vznikne i jinak, je-li zřejmé, že snoubenci prohlašují svou sňatečnou vůli.“

Před samotným obřadem je potřeba si rozmyslet, jaké příjmení budete po uzavření manželství používat. Na výběr máte hned tři možnosti, a to:

  1. příjmení jednoho z Vás bude příjmením společným,
  2. svá příjmení si ponecháte
  3. příjmení jednoho z Vás bude vašim příjmením společným, a ten, jehož příjmení nemá být příjmením společným, bude ke společnému příjmení na druhém místě připojovat své dosavadní příjmení.

 

 

 

 

Rychlé vyhledávání !

HLEDÁTE KONKRÉTNÍ ZÁLEŽITOST ?

Pro nejrychlejší orientaci na stránkách využijte RYCHLÉ VYHLEDÁVÁNÍ!

Nejnovější videopřednáška!

Základy práva - Ústava (Video přednáška) (www.proObcany.cz - www.kurzyobrany.cz)

OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ A INFORMACÍ (www.proObcany.cz - www.kurzyobrany.cz)

Partnerské projekty!

  

Kde nás najdete / Kontakt

KORESPONDENČNÍ ADRESA

PRO PODPORU ČESKÉ STÁTNOSTI o.p.s.
Tyršova 609 Milovice 289 24

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

web: www.proObcany.cz / www.proPravo.eu

Napsat nám můžete i na FB