Odpověď zní ANO, a to v souvislosti s novým občanským zákoníkem (zákon č. 89/2009 Sb., dále jen NOZ) který od 1. 1. 2014 nabyl právní účinnosti. Zákon č.72/1994 Sb. (zákon o vlastnictví bytů) byl totiž s účinností nového občanského zákona zrušen.  Podstatnou část všeho o společenství vlastníků jednotek a je uvedeno od § 1194 NOZ: 

„Společenství vlastníků je právnická osoba založená za účelem zajišťování správy domu a pozemku; při naplňování svého účelu je způsobilé nabývat práva a zavazovat se k povinnostem. Společenství vlastníků nesmí podnikat ani se přímo či nepřímo podílet na podnikání nebo jiné činnosti podnikatelů nebo být jejich společníkem nebo členem. Členství ve společenství vlastníků je neoddělitelně spojeno s vlastnictvím jednotky. Za dluhy společenství vlastníků ručí jeho člen v poměru podle velikosti svého podílu na společných částech“

Podmínky vzniku společenství vlastníků jednotek jsou tedy:

  • Společenství vlastníků jednotek je právnickou osobou, musí splňovat tedy ustanovení § 20 nového občanského zákoníků, mít právní subjektivitu (způsobilost mít práva a povinnosti) a způsobilost k právním úkonům. Jednatelem právnické osoby je ale fyzická osoba, kterou nazýváme statutárním orgánem. Ke vzniku statutárního orgánu je pak potřeba zakládací listina, písemná smlouva.
  • Založená za účelem zajišťování správy domu a pozemku (jedná se především o správu, provoz a opravy některých  částí domu, které jsou ve společném držení, což může být např. střecha, chodba, schodiště, kotelna, prádelna, kočárkárna, sklep apod., tedy vše mimo bytů nebo nebytových prostorů. U pozemků se může jednat např. o pozemek, na kterém dům leží nebo přilehlé pozemky ležících u domu.
  • Při naplňování svého účelu je společenství vlastníků způsobilé nabývat práva a zavazovat se k povinnostem, a to zejména zajišťovat např. dodávky služeb a jejich rozúčtování, jako je např. dodávka tepla a zajištění úklidu společných prostor. Společenství vlastníků také může zajišťovat nájem nebo též pojištění celého domu. Jako právnická osoba by také případně mohla vymáhat splnění povinností jednotlivých vlastníků bytových jednotek.
  • Společenství vlastníků nesmí podnikat ani se přímo či nepřímo podílet na podnikání nebo jiné činnosti podnikatelů nebo být jejich společníkem nebo členem. 
  • Členství ve společenství vlastníků je neoddělitelně spojeno s vlastnictvím jednotky, znamená to, že pokud chcete být členem společenství vlastníků, musíte vlastnit nebo být podílníkem konkrétní bytové jednotky ve správě společenství vlastníků.
  • Za dluhy společenství vlastníků ručí jeho člen v poměru podle velikosti svého podílu na společných částech správy majetku.

 

 

 

 

Rychlé vyhledávání !

HLEDÁTE KONKRÉTNÍ ZÁLEŽITOST ?

Pro nejrychlejší orientaci na stránkách využijte RYCHLÉ VYHLEDÁVÁNÍ!

Nejnovější videopřednáška!

Základy práva - Ústava (Video přednáška) (www.proObcany.cz - www.kurzyobrany.cz)

OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ A INFORMACÍ (www.proObcany.cz - www.kurzyobrany.cz)

Partnerské projekty!

  

Kde nás najdete / Kontakt

KORESPONDENČNÍ ADRESA

PRO PODPORU ČESKÉ STÁTNOSTI o.p.s.
Tyršova 609 Milovice 289 24

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

web: www.proObcany.cz / www.proPravo.eu

Napsat nám můžete i na FB