Odpověď zní ANO, v souvislosti s novým občanským zákoníkem (zákon č. 89/2009 Sb.) který od 1. 1. 2014 nabyl právní účinnosti a v § 2950 říká, že:

„Kdo se hlásí jako příslušník určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu nebo jinak vystupuje jako odborník, nahradí škodu, způsobí-li ji neúplnou nebo nesprávnou informací nebo škodlivou radou danou za odměnu v záležitosti svého vědění nebo dovednosti. Jinak se hradí jen škoda, kterou někdo informací nebo radou způsobil vědomě.“

Podmínky hmotně nebo trestně právní odpovědnosti jsou tedy dané, a je potřeba je brát zcela vážně. Patří sem zejména:

  • abyste mohli způsobit škodu, musíte být odborníkem v nějakém oboru, ale postačí, i když se za něj budete jen vydávat. 
  • škodu jste povinni plně nahradit v případě, že informaci nebo radu poskytujete za odměnu. Pokud jste např. prodavač, a poskytnete špatnou radu zákazníkovi, lze chápat i takto poskytnutou informaci jako radu za odměnu, jelikož jste v pracovní době a jste za to placeni. Odpovědnost ale nastává až v momentě, kdy si zákazník Vámi nabízený produkt na základě Vaší rady zakoupí, jelikož až tehdy dojde k Vaší finanční odměně – zisku obchodníka, který Vám poskytuje následně plat. Pokud tedy v tomto případě zákazník od Vás nabízené zboží na základě Vaší rady nezakoupí, ale zakoupí jej u konkurence, tak se právní odpovědnosti zříkáte, jelikož nebyla rada poskytnuta za odměnu.
  • za škodlivou, neúplnou anebo nesprávnou informaci můžeme pak považovat vše, co vede k přímé majetkové nebo jiné újmě. 
  • nahradí se škoda způsobená takto v plném rozsahu, včetně např. výdajů na obstarání věci, cestovné, čas strávený pořízením věci apod. Důležitá je ale zde míra našeho zavinění, tj. jestli naše rada opravdu způsobila škodu a v jakém rozsahu.
  • pokud radou způsobíte škodu vědomě, mohli byste se dopustit i trestného činu.

 

 

 

 

Rychlé vyhledávání !

HLEDÁTE KONKRÉTNÍ ZÁLEŽITOST ?

Pro nejrychlejší orientaci na stránkách využijte RYCHLÉ VYHLEDÁVÁNÍ!

Nejnovější videopřednáška!

Základy práva - Ústava (Video přednáška) (www.proObcany.cz - www.kurzyobrany.cz)

OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ A INFORMACÍ (www.proObcany.cz - www.kurzyobrany.cz)

Partnerské projekty!

  

Kde nás najdete / Kontakt

KORESPONDENČNÍ ADRESA

PRO PODPORU ČESKÉ STÁTNOSTI o.p.s.
Tyršova 609 Milovice 289 24

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

web: www.proObcany.cz / www.proPravo.eu

Napsat nám můžete i na FB