V novém občanském zákoníku (zákon č. 89/2009 Sb., dále jen NOZ) který je právně účinný od 1. 1. 2014, je obvyklé vybavení rodinné domácnosti vyjádřeno v § 698 a §699 NOZ.

Co si pod obvyklým vybavením domácnosti můžeme představit? Je to soubor movitých věcí, které slouží běžně nezbytným životním potřebám rodiny a jejích členů. Není ale důležité, jestli tyto věci jsou majetkem obou manželů nebo jen jednomu z nich.

K nakládání s majetkem, který je ale součástí běžného vybavení rodinné domácnosti, je nutný souhlas druhého manžela. To platí ale jen v tom případě, že věc nezadatelné hodnoty.

Pokud dojde  k nakládání s majetkem bez souhlasu druhého manžela, a věc je nezadatelné hodnoty, může se manžel dovolat neplatnosti právního úkonu u soudu.

Zákon počítá i se situacemi, kdy dojde k opuštění společné domácnosti jedním s manželů.

„Opustí-li manžel rodinnou domácnost v úmyslu učinit tak trvale a odmítá se vrátit, může žádat, aby mu manžel vydal to, co patří k obvyklému vybavení rodinné domácnosti a náleží výhradně jemu. Co náleží manželům společně, si manželé rozdělí rovným dílem, ledaže to povaha věci vylučuje; v takovém případě se použijí obecná ustanovení tohoto zákona o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví.“

Spoluvlastnictví a jeho vypořádání je pak vyjádřeno od §1115 nového občanského zákona. V případě, že by si jeden s manželů nárokoval věci, které by byla potřeba pro společné nezletilé dítě manželů, tak předchozí vypořádání není možné.

„ Potřebuje-li manžel to, co patří k obvyklému vybavení rodinné domácnosti, zejména také pro společné nezletilé dítě manželů, které nenabylo plné svéprávnosti a vůči kterému mají oba vyživovací povinnost, nebo pro nezletilé dítě, které nenabylo plné svéprávnosti, bylo svěřeno do společné péče manželů žijící v rodinné domácnosti a v rodinné domácnosti zůstalo, odstavec 1 se nepoužije“

 

 

 

 

Rychlé vyhledávání !

HLEDÁTE KONKRÉTNÍ ZÁLEŽITOST ?

Pro nejrychlejší orientaci na stránkách využijte RYCHLÉ VYHLEDÁVÁNÍ!

Nejnovější videopřednáška!

Základy práva - Ústava (Video přednáška) (www.proObcany.cz - www.kurzyobrany.cz)

OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ A INFORMACÍ (www.proObcany.cz - www.kurzyobrany.cz)

Partnerské projekty!

  

Kde nás najdete / Kontakt

KORESPONDENČNÍ ADRESA

PRO PODPORU ČESKÉ STÁTNOSTI o.p.s.
Tyršova 609 Milovice 289 24

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

web: www.proObcany.cz / www.proPravo.eu

Napsat nám můžete i na FB