BRUSEL - Polsko podalo formální žádost, aby EU popohnala Rusko před světovou obchodní organizaci (WTO), aby zrušil svůj zákaz na dovoz potravin a zeleniny z EU.

Podle agentury Reuters, Polské ministerstvo financí poslalo písemnou žádost o právní akt k rukám obchodního komisaře EU Karela De Gucht.

Tento krok byl potvrzen ministrem zemědělství Polské republiky, panem Markem Sawickim a ministrem hospodářství Januszem Piechocińskim na tiskové konferenci ve středu.

Moskva vydala zákaz dovozu potravin a zemědělských produktů z EU, USA, Kanady, Austrálie a Norska na začátku tohoto měsíce v odvetě proti sankcím, které EU na Rusko uvalila za jeho roli v krizi na Ukrajině. Zákaz dovozu potravin na jeden rok

Polsko je pravděpodobně jednou ze zemí nejvíce zasaženém zákazem. V loňském roce vyvezlo Polsko potraviny za více než 1 miliardu € do Ruska, která je jeho čtvrtým největším trhem po Německu, Velké Británii a ve Francii, Největší obětí jsou pak pěstitelé jablek, kteří do Ruska vyvážejí zhruba polovinu jejich sklizně.

Evropská unie nabízí všem zemědělcům kompenzace ve výši 420 milionů € a to z nouzového fondu, který má Evropská komise k dispozici.

WTO sice nemůže nutit země, aby otevřely své trhy, ale může ukládat pokuty za porušení obchodních pravidel.

 

Bc. Vladimír Palička

 

 

Rychlé vyhledávání !

HLEDÁTE KONKRÉTNÍ ZÁLEŽITOST ?

Pro nejrychlejší orientaci na stránkách využijte RYCHLÉ VYHLEDÁVÁNÍ!

Nejnovější videopřednáška!

Základy práva - Ústava (Video přednáška) (www.proObcany.cz - www.kurzyobrany.cz)

OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ A INFORMACÍ (www.proObcany.cz - www.kurzyobrany.cz)

Partnerské projekty!

  

Kde nás najdete / Kontakt

KORESPONDENČNÍ ADRESA

PRO PODPORU ČESKÉ STÁTNOSTI o.p.s.
Tyršova 609 Milovice 289 24

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

web: www.proObcany.cz / www.proPravo.eu

Napsat nám můžete i na FB