Přípustné riziko je jedna z okolnosti vylučující protiprávnost trestných činů, a najdeme ji v § 31 trestního zákona (zák. č.40/2009 Sb.)

Přípustné riziko je publikováno v tomto znění:

(1) Trestný čin nespáchá, kdo v souladu s dosaženým stavem poznání a informacemi, které měl v době svého rozhodování o dalším postupu, vykonává v rámci svého zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce společensky prospěšnou činnost, kterou ohrozí nebo poruší zájem chráněný trestním zákonem, nelze-li společensky prospěšného výsledku dosáhnout jinak.

(2) Nejde o přípustné riziko, jestliže taková činnost ohrozí život nebo zdraví člověka, aniž by jím byl dán k ní v souladu s jiným právním předpisem souhlas, nebo výsledek, k němuž směřuje, zcela zřejmě neodpovídá míře rizika, anebo provádění této činnosti zřejmě odporuje požadavkům jiného právního předpisu, veřejnému zájmu, zásadám lidskosti nebo se příčí dobrým mravům.

 

Podmínky aplikovaní přípustného rizika tedy jsou:

  1. porušení zákona může dojít jen při vykonávaní společensky prospěšné činnosti a to jen za předpokladu, že jsou využity všechny poznatky vědy (v souladu s dosaženým stavem poznání a informacemi, které měl v době svého rozhodování o dalším postupu) a jen v rámci svého zaměstnání nebo povolání.
  2. nepůjde o přípustné riziko, pokud by mohlo být společensky prospěšného výsledku dosaženo jinak a to tak, aby ke škodlivému následku nedošlo.
  3. nepůjde rovněž o přípustné riziko, jestliže taková činnost může ohrozit život člověka, pokud není souhlas udělen jiným právním předpisem.
  4. pokud výsledek zcela neodpovídá míře rizika, nebo provádění činnosti odporuje jiným právním předpisům, veřejnému zájmu a zásadám lidskosti.

 

Rychlé vyhledávání !

HLEDÁTE KONKRÉTNÍ ZÁLEŽITOST ?

Pro nejrychlejší orientaci na stránkách využijte RYCHLÉ VYHLEDÁVÁNÍ!

Nejnovější videopřednáška!

Základy práva - Ústava (Video přednáška) (www.proObcany.cz - www.kurzyobrany.cz)

OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ A INFORMACÍ (www.proObcany.cz - www.kurzyobrany.cz)

Partnerské projekty!

  

Kde nás najdete / Kontakt

KORESPONDENČNÍ ADRESA

PRO PODPORU ČESKÉ STÁTNOSTI o.p.s.
Tyršova 609 Milovice 289 24

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

web: www.proObcany.cz / www.proPravo.eu

Napsat nám můžete i na FB