Nutná obrana je jedna z okolnosti vylučující protiprávnost trestných činů, a najdeme ji v § 29 trestního zákona (zák. č.40/2009 Sb.)

Nutná obrana je publikována v tomto znění:

 „(1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem. 

(2) Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.“

Nutná obrana je obrana proti útoku, který může být způsoben jiným člověkem nebo i poštvaným zvířete. Je důležité si uvědomit, že tento útok musí hrozit anebo trvat. Pokud by nebyly splněny tato podmínky, nejednalo by se o nutnou obranu, ale o trestný čin.  

Kdy útok hrozí a kdy trvá?

Útok hrozí v případě, kdy je zcela ze situace jasné, že útočník proti mně použije fyzickou sílu. Verbální útok (ústní útok např. nadáváním) se za hrozící útok nepovažuje. Je potřeba tedy aby proti nám byl svalový pohyb (útočník sahá po zbrani, pes, který je poštván majitel k nám běží apod.)

Útok trvá v případě, že právě probíhá, tj. útočník na nás působí svou fyzickou silou. Útok již netrvá v případě, kdy útok již přestal a útočník se dal na útěk.

O nutnou obranu také nepůjde v případě, že obrana bude zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku. Jedná se o případy, kdy na svou obranu použiji nepřiměřený obranný prostředek anebo způsobím útočníkovi úmyslně větší zranění než to, které jsem mohl očekávat.

Nutnou obranu se tedy nemusíme bát použít, pokud ovšem splníme všechny podmínky dané tímto ustanovením.

 

Rychlé vyhledávání !

HLEDÁTE KONKRÉTNÍ ZÁLEŽITOST ?

Pro nejrychlejší orientaci na stránkách využijte RYCHLÉ VYHLEDÁVÁNÍ!

Nejnovější videopřednáška!

Základy práva - Ústava (Video přednáška) (www.proObcany.cz - www.kurzyobrany.cz)

OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ A INFORMACÍ (www.proObcany.cz - www.kurzyobrany.cz)

Partnerské projekty!

  

Kde nás najdete / Kontakt

KORESPONDENČNÍ ADRESA

PRO PODPORU ČESKÉ STÁTNOSTI o.p.s.
Tyršova 609 Milovice 289 24

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

web: www.proObcany.cz / www.proPravo.eu

Napsat nám můžete i na FB